Jak už napovídá samotný název, vstupní školení BOZP se dělá při nástupu zaměstnance do nové práce. Nemusí se vždy jednat jen o nově příchozího zaměstnance do firmy, ale také o změnu pracovního zařazení nebo pracovní pozice již zaměstnaného pracovníka, a to především v případě, kdy jeho přeložení na jinou pracovní pozici může mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
“Bez vstupního školení BOZP nesmí zaměstnanec vykonávat práci!”
Vstupní školení BOZP se provádí vždy první den nástupu zaměstnance do práce, a to bez ohledu na to, zda je či není ve zkušební době. Tzn., že pokud nastoupí zaměstnanec do práce ve zkušební době, i tak musí projít vstupním školením BOZP.
Vstupní školení se týká nejen zaměstnanců, kteří jsou zaměstnaní na hlavní pracovní poměr, ale také těch, jejichž pracovní poměr je vedlejší nebo pracují jako brigádníci.
Vstupní školení BOZP je povinen novému zaměstnanci, případně zaměstnanci, který byl přeřazen do jiného pracovního zařazení, zajistit vždy zaměstnavatel. Ten musí zajistit školení na vlastní náklady a navíc v pracovní době zaměstnance.
1. při nástupu zaměstnance do nové práce
2. při změně pracovního zařazení
3. při změně druhu práce
4. při změně technologie nebo pracovního postupu
5. v případech, kdy práce může mít velký vliv na BOZP
Vstupní školení BOZP stanovuje § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
Výtah ze zákona: Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, …. Školení podle věty první je zaměstnavatel povinen zajistit při nástupu zaměstnance do práce, a dále při změně pracovního zařazení a druhu práce, při zavedení nové technologie nebo změny výrobních a pracovních prostředků nebo změny technologických anebo pracovních postupů, v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
Zaměstnavatel je povinen zaměstnance seznámit s právními a ostatními předpisy, které se týkají nejen bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ale v rámci profesního zaměření také požární ochrany a dalších specifických školeních. Zaměstnanec musí být tedy informován o rizicích, které vyplývají z povahy jeho práce. Musí mu být objasněny potenciální rizika jeho práce, ale zároveň také opatření, které zaměstnavatel přijal na ochranu před těmito riziky za své.
Zaměstnanec je povinen dodržovat pokyny BOZP a PO při výkonu práce, se kterými ho seznámil jeho zaměstnavatel. Znalosti na požadavky a povinnosti týkající se této problematiky je jeho základní a nedílnou součástí kvalifikačního předpokladu. Jinými slovy, zaměstnanec je povinen se řídit vstupním školením BOZP po celou dobu jeho pracovního výkonu.
Vstupní školení BOZP rozdělujeme v zásadě na dva typy - obecné a praktické, které se koná přímo na pracovišti. Vstupní školení může obsahovat různé informace v závislosti na profesním zaměření pracovní činnosti, proto jsme do této publikace vybrali ty nejčastější.
Vstupní školení BOZP lze provádět klasickou prezentační formou na pracovišti nebo modernějším a mnohem efektivnějším způsobem - online prostřednictvím e-learningu. Podívejte se také na další naše online kurzy, které nabízíme.
Martin Šimek
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).