Když začne hořet, víte, jaký máte použít hasicí přístroj? Správný výběr záleží na tom, o jakou třídu požáru se jedná. Následující průvodce vás seznámí s jednotlivými třídy požárů a typy hasicích přístrojů, se kterými je možné je hasit.
Obsah článku:
Požáry třídy A jsou požáry zahrnující běžné pevné látky. Jedná se o jeden z nejběžnějších typů ohně, protože pevné látky jsou nejběžnějším typem paliva. Tímto typem paliva může být papír, dřevo, lepenka, guma, plasty, textil, uhlí, odpadky apod. Může to být třeba nábytek nebo příslušenství běžné v jakékoliv domácnosti nebo kanceláři. Může to být ale dokonce i struktura budovy..
Při požáru třídy A (pevné látky) se používají vodní, pěnový nebo práškový hasicí přístroje. Vodní je nejčastějším typem, protože zvládne většinu požárů zahrnujících pevné látky. Jako vodič by se však nikdy neměl používat v blízkosti elektrických zařízen.:
Požáry třídy B jsou požáry zahrnující kapaliny nebo látky měnící se v kapalinu. Existuje celá řada kapalin a chemikálií používaných na pracovištích, které jsou hořlavé nebo výbušné, např. čisticí prostředky, rozpouštědla, paliva (benzín, nafta), inkousty, lepidla, barvy, laky, alkohol, dehet, tuky, vosky, parafín aj.
Požáry kapalin jsou méně časté, nicméně způsobují velmi závažná poranění a často také smrt. Ujistěte se proto, že víte, jaké hořlavé kapaliny se používají, skladují nebo uchovávají na vašem pracovišti, a proveďte velmi pečlivé posouzení rizik, které je zákonným požadavkem pro všechny nebezpečné látky. Vždy je uchovávejte v označených nádobách a mimo zdroje vznícení!
Dojde-li ke vznícení ohně třídy B (kapaliny), jsou k hašení nejlepší hasicí přístroje pěnové, sněhové nebo práškové.
Požáry třídy C jsou požáry zahrnující plyny. Může to být zemní plyn, propan, butan, metan, LPG nebo jiné druhy plynů tvořící hořlavou nebo výbušnou atmosféru. Práce s plynem je nebezpečná a podstatným způsobem zvyšuje riziko požáru. Skladované plyny uchovávejte v uzavřených nádobách v bezpečném skladovacím prostoru a zajistěte, aby práce s plynem prováděly kompetentní osoby.
Přestože u požárů třídy C lze použít suchý práškový hasicí přístroj, jedinou bezpečnou metodou ke zvládnutí je většinou uzavření přívodu plynu.
Doporučení: Nepokoušejte se uhasit požár s hořlavými plyny, pokud neexistuje přiměřená jistota, že lze zdroj paliva okamžitě vypnout. Ve skutečnosti, pokud jediným palivem je unikající plyn, je nejlepším způsobem před hašením požáru uzavření přívodu paliva. Uhašení požáru hořlavého plynu bez uzavření paliva umožní únik nespáleného plynu do atmosféry, což může umožnit vznik nebezpečného hromadění plynu a následný výbuch.
Kovy nejsou často považovány za hořlavý materiál, ale např. sodík, draslík, hořčík, hliník, lithium a titan hořlavé jsou. Kovy jsou také dobrými vodiči, které pomáhají šíření ohně. Všechny kovy měknou a tají při vysoké teplotě, což může být velkým problémem u požárů konstrukčních prvků budov (kovové profily nebo nosné sloupy).
Běžná hasiva mohou reagovat s hořlavými kovy, což může způsobit zhoršení požáru. Nejběžnější metodou hašení požáru hořlavého kovu je zakrytí hořícího materiálu suchým práškem, například pískem, který s materiálem nereaguje.
K hašení požárů kovů jsou určeny speciálně upravené práškové hasicí přístroje. Prášek uvnitř hasicího přístroje se může lišit v závislosti na druhu kovu, pro který je určen. Malé kovové požáry mohou být někdy zasypány suchou zemí nebo pískem.
Požár třídy F je definován jako oheň vznikající při přípravě pokrmů za použití horkých olejů a tuků (rostlinný, slunečnicový, olivový, kukuřičný olej, sádlo a máslo). Požáry vznikající při vaření mohou být velmi nebezpečné a mnohem ničivější, než si myslíte. Nikdy nenechávejte zapnutý fritovací hrnec bez dozoru a zamezte tomu, aby se do něj dostala voda nebo byl v jeho blízkosti zdroj vody.
Jediným typem hasicího přístroje schváleného pro hašení horkých olejů a tuků v kuchyních je chemický hasicí přístroj. Pro malé požáry třídy F můžete také použít protipožární přikrývku.
Mohlo by vás zajímat: Hasicí přístroj. Jaké jsou druhy a který v jaké situaci použít
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).