Zda má školení BOZP, ale i jiná podobná školení, probíhat mimo pracovní dobu nebo v pracovní době je velmi častý dotaz, který zajímá jak zaměstnance, tak zaměstnavatele. Nebudeme vás napínat a rovnou vám řekneme, že obě varianty jsou možné, ale má to své zákonitosti, které je třeba zejména ze strany zaměstnavatele dodržovat. Pro komplexní pochopení této problematiky je třeba se na věc dívat z mnoha úhlů a nestavět se do role bojovníka za lidská práva. Školení BOZP děláte proto, abyste eliminovali nebo alespoň snížili pracovní úrazovost, a abyste ochránili zdraví své, ale i zdraví ostatních. Snažte se proto vždy vzájemně vyjít vstříc.
„Zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit, aby absolvoval školení BOZP mimo pracovní dobu.“
Standardně se jakákoliv školení, ať už se jedná o bezpečnost práce, požární ochranu nebo jiné specifické kurzy, provádějí v pracovní době. Vždy je to v zájmu obou stran - zaměstnance i zaměstnavatele. Může však nastat situace, která nedovoluje, aby takové školení bylo provedeno v pracovní době, a tak zaměstnavatel má právo zaměstnanci nařídit, aby ho absolvoval mimo pracovní dobu. Důvodem může být například samotný provoz, který neumožňuje zastavení výroby.
Nicméně, abyste celou správně pochopili, začneme u práv a povinností zaměstnance vůči BOZP, přejdeme k prohloubení kvalifikace a nakonec se dostaneme k přesčasům.
Práva a povinnosti zaměstnance týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou uvedeny v § 106 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. V tomto paragrafu se píše, že zaměstnanec je povinen účastnit se školení BOZP, které pořádá zaměstnavatel, a to včetně ověření znalostí zaměstnance. Tato zákonná povinnost je tedy obdobná tomu, že zaměstnanec musí provádět práci osobně a ve stanovené pracovní době nebo dodržovat pracovní morálku.
V § 230 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce o prohlubování kvalifikace, konkrétně v odstavci 2, je uvedeno, že povinností zaměstnance je prohlubovat svoji kvalifikaci pro výkon domluvené práce, a že zaměstnavatel má právo uložit zaměstnanci účast na školení nebo studiu či jiných formách k prohloubení jeho kvalifikace.
V odstavci 3 tohoto paragrafu je zase uvedeno, že účast na školení či studiu za účelem prohloubení kvalifikace je považováno za výkon práce, za který má zaměstnanec právo na mzdu nebo plat.
Pokud z jakéhokoliv důvodu zaměstnavatel rozhodne, že povinné školení BOZP bude zaměstnanec provádět mimo pracovní dobu, což samozřejmě udělat může, je možné, že to nařídí jako práci přesčas.
Takže pokud zaměstnavatel nařídí školení BOZP mimo standardní pracovní dobu, je to bráno jako přesčas, který je dle zákona zaměstnavatel povinen proplatit, a to s příplatkem 25% průměrného výdělku, pokud se se zaměstnancem nedohodne na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce vykonané navíc místo onoho příplatku.
Pokud zaměstnavatel nařídí, aby zaměstnanec absolvoval e-learningové školení mimo pracovní dobu a navíc doma, platí to samé, co jsme uvedli výše, s tím, že je navíc povinen zaměstnanci k tomu dodat všechny potřebné komponenty, to znamená nejen samotný vzdělávací program (e-learningové školení), ale také počítač a internet, a to na jeho vlastní náklady, viz. § 101 odst. 6 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce.
Ale vzhledem k tomu, že v dnešní době má počítač a připojení k internetu převážná většina obyvatel, není zas tak obvyklé, že by zaměstnanec po zaměstnanci vyžadoval půjčení počítače a připojení k internetu.
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).