Se šikanou se nesetkávají jen děti ve školách, ale také dospělí v práci. Pokud jste šikanu zažili, dokážete si asi představit, jak náročný může být tento druh psychického teroru. Jste-li zaměstnavatel, nedopusťte, aby se šikana ve vaší firmě tolerovala. Pokud jste zaměstnanec zatížený pracovní šikanou, řešte to a braňte se. V tomto článku vám poradíme, jak se bránit šikaně na pracovišti, jak jí předcházet a vytvořit preventivní firemní strategii.
Abyste se mohli úspěšně bránit nebo dokonce předcházet šikaně na pracovišti, musíte ji nejdříve pochopit a vyhodnotit, zda se jedná opravdu o šikanu. Poznat ji není nic složitého. Vesměs se jedná o dlouhodobé nepřátelské vztahy nebo nepřátelskou náladu na pracovišti mezi dvěma či více lidmi. Tato nálada pak postupně přerůstá v ponižování, urážkám, nadávkám, naschválům, trestání apod. Nejtěžší je poznat šikanu v zárodku.
Přečtěte si více informací v článku: Co je šikana, bossing a mobbing? Jaké jsou následky šikany?
Ve většině případů si šikanovaný ani neuvědomuje, kdy nebo z jakého důvodu nepřátelství vůči němu vzniklo. Téměř každý se snaží šikanu namířenou proti němu nějakým způsobem vydržet a předpokládá, že to po čase přejde. To je ale v drtivé většině případů špatné řešení. Oběť se často snaží vztah se svým odpůrcem obrátit a získat si jeho sympatie. Je vstřícný, snaží se mu vyhovět a získat jeho náklonnost. Druhým nejčastější řešením bývá, že se mobberovi vyhýbá. Všechna tato řešení však postrádají smysl a nejsou příliš efektivní. Důvodem je fakt, že se stejně pravidelně potkávají a řeší společné pracovní úkoly, takže není možné se zcela izolovat.
Řešení šikany na pracovišti lze rozdělit do tří situačních skupin:
Ideální je prevence proti šikaně ještě před nástupem do práce. Nejdříve si zjistěte přesný popis vaší pracovní činnosti, ale i z jiného pohledu než z pohledu vašeho nadřízeného nebo kolegů. Nebojte se při druhém pohovoru opatrně zeptat, jaké jsou ve firmě vztahy.
Po nástupu se maximálně soustřeďte na práci tak, abyste zbytečně nedělali chyby. Nesnažte se hned působit skvělým dojmem a neprosazujte své názory hned první dny. Buďte obezřetní a vyčkejte až do chvíle, kdy vás kolegové přijmou mezi sebe. Vyčkejte až zapadnete.
Postupně si vybudujte mezi kolegy svou vlastní pozici. Snažte se spíš pozorovat pracovní náladu z povzdálí, všímejte si okolí a vztahů mezi kolegy a postupně přizpůsobujte svůj styl práce ostatním v kolektivu. Lepší je být zpočátku učenlivý a nedávat všem hned najevo, že máte lepší vzdělání nebo větší zkušenosti a znalosti, a to i v případě, že je to pravda. Mohlo by se vám to velmi brzy vymstít.
Zkuste v kolektivu najít přítele, který bude zkušený a který vám v případě potíží pomůže, a to ať už se jedná o práci nebo o pracovní vztahy. Pokud dodržíte tato doporučení a i přesto se stanete obětí šikany, neexistuje v podstatě žádné přesné a 100% funkční řešení, jak se bránit. Každý spor je velmi individuální a proto se k němu také tak musí přistupovat. Máte ale vždy na výběr z těchto tří možností:
Další možností je bojovat proti šikaně na pracovišti za pomoci kolegů. Někdy se ale stane, že kolegové se nechtějí do konfliktu zapojovat, i přesto že s jednáním mobbera nesouhlasí. Nejčastějším důvodem bývá fakt, že mají strach, že se také stanou obětí šikany a přijdou o práci.
Pokud se za vás však postaví alespoň jeden kolega, máte větší šanci spor vyhrát. Kolega, který se vás zastane, je v boji proti šikaně jednou z nejlepších zbraní. Obvykle to oslabí tyrana a rozváže jazyk dalším nerozhodným kolegům, kteří by se vás jinak nezastali.
Máte-li zajištěnou kolegiální pomoc proti šikaně, nabízí se následující řešení:
Asi nejefektivnějším řešením, jak se bránit proti šikaně na pracovišti, je preventivní opatření ze strany firmy. Pokud se zaměstnanec v minulosti již stal obětí šikany, a opustil kvůli tomu svou práci, při výběru nového zaměstnání by pro něj prevence proti šikaně zavedená firmou měla být jedním z kritérií.
Jste-li zaměstnavatel, neměla by vám být šikana na pracovišti lhostejná. Pokud ji nebudete řešit, může se to obrátit proti vám, například v podobě časté fluktuace zaměstnanců, což může vést až k finančním ztrátám.
Buďte zodpovědný zaměstnavatel a dokažte svým zaměstnancům, že si jich vážíte. Ředitel či manažer firmy by měl být schopný nejen po stránce profesní, ale také po stránce lidské. Měl by umět řešit mezilidské vztahy na pracovišti s chladnou hlavou a hlavně spravedlivě. Máte takové schopnosti nebo jen nevíte, jak je uchopit?
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).