Dušení cizím předmětem se může stát kdykoliv a komukoliv. Bez ohledu na to, zda jste zdravotník či nikoliv, je určitě dobré vědět, co v takových případech dělat. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak rozpoznat příznaky dušení, jaké jsou typy a příčiny dušení a na závěr také tím, jak poskytnou dusícímu se člověku první pomoc. Podíváme se na to, jak reagovat na mírné i těžké případy dušení a na rozdíly v přístupu a technice při reakci u kojenců, dětí a dospělých. Nadechněte se a pojďme na to!
Obsah článku:
Je důležité rozpoznat příznaky dušení, aby bylo možné rychle jednat. Rychlé jednání může znamenat záchranu života. Dušení nastává ve chvíli, když se dýchací cesty člověka úplně nebo částečně ucpou tak, že se nemůže nadechnout. Univerzální znamení, které naznačuje, že se člověk dusí, je, když se chytá za hrdlo.
Je pravděpodobné, že mnozí z nás někdy v životě zažili alespoň mírné dušení. Možná vám v krku uvízl kus jídla nebo jste špatně polkli nápoj. Instinktivní reakcí v takových situacích je kašel, který obvykle stačí k nápravě situace.
Někteří lidé však mohou být více ohroženi tím, že se udusí jídlem nebo pitím, například lidé s dysfagií - poruchou polykání. Dysfagie se může objevit po mrtvici nebo dokonce v důsledku stáří. Pokud jste v pozici, že se staráte o člověka, který je vystaven většímu riziku udušení, musíte zajistit, aby nedošlo ke komplikacím a případnému zranění. Aby se zabránilo riziku udušení, mohou být vyžadována kontrolní opatření, jako jsou zahuštěné tekutiny nebo dieta s měkkými potravinami.
Dušení může být životu nebezpečné, proto rychlá reakce hraje extrémně důležitou roli. Když člověk nemůže přijímat kyslík, mozek a další životně důležité orgány jsou ve velkém ohrožení a tělo postupně přechází do zástavy dechu. Čím více času uplyne, tím více nenapravitelných škod je způsobeno. Pokud se zástava dechu co nejrychleji neukončí, povede to nakonec k zástavě srdce a nakonec smrti!
Absolvování kurzu první pomoci je vynikající způsob, jak získat znalosti potřebné k tomu, abyste uměli rychle reagovat na osobu, která se dusí, a zvýšit sebevědomí, pokud jde o řešení nouzových situací.
Existují dva hlavní typy dušení. Jedna je známá jako částečná obstrukce dýchacích cest nebo mírné dušení a druhá je úplná obstrukce dýchacích cest nebo těžké dušení. Je důležité být schopen identifikovat, jakým typem obstrukce dýchacích cest osoba trpí, protože podle toho bude zvolen způsob potřebné první pomoci.
Osoba, která má částečnou obstrukci dýchacích cest:
Osoba, která má úplnou obstrukci dýchacích cest:
Jakmile určíte typ obstrukce dýchacích cest, kterou osoba má, můžete podle toho reagovat.
Pokud má osoba částečnou obstrukci, měli byste ji v první řadě povzbudit, aby zakašlala a pokusila se odstranit blokádu a předmět vyplivla z úst. Nevkládejte jí prsty do úst, protože by vás mohla pokousat nebo byste mohli zatlačit překážku dále do krku. Pokud tyto kroky nefungují, bude nutné přistoupit na použití úderu otevřenou dlaní do horní části zad.
Pokud má osoba úplnou obstrukci, měli byste začít pěti ranami do zad. Pokud rány do zad překážky úspěšně neodstraní, měli byste přejít k podání pěti břišních tahů. Břišní tahy by neměly být podávány dětem mladším jednoho roku nebo těhotným ženám. Pokud žádné údery do zad nebo nápory břicha překážku neodstraní, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu (112 nebo 155).
Jedná-li se o malé dítě, které v souvislosti s dušením kašle, povzbuďte ho, aby v tom pokračovalo. Pokud se nepodaří překážku z hrdla vykašlat, zkuste ji najít. Pokud předmět vidíte, opatrně se ho pokuste odstranit, ale dávejte pozor, abyste mu ho nezatlačili dále do hrdla. Není-li možné předmět vyjmout, přejděte k úderům do zad, ale pamatujte na věk dítěte, abyste mu neublížili. Pokud to stále nefunguje, budete muset u kojenců mladších jednoho roku použít stlačení hrudníku a u dětí starších jednoho roku stlačení břicha. Nikdy nenechávejte dítě samotné.
Pokud postižený v jakémkoliv věku upadne do bezvědomí, položte ho na tvrdý rovný povrch a okamžitě zavolejte záchrannou službu. Zapněte si hlasitý odposlech (handsfree), abyste měli obě ruce volné, a řiďte se pokyny operátora tísňového volání. Pravděpodobně po vás bude vyžadovat provedení kardiopulmonální resuscitace (KPR).
Musíte-li provést při dušení druhé osoby údery do zad, tzv. Gordonův manévr, nebo stlačení hrudníku (Heimlichův manévr), postupujte podle následujících pokynů.
Gordonův manévr u dospělých osob a dětí starších 1 roku
Gordonův manévr u dětí do 1 roku
Heimlichův manévr u dospělých osob a dětí starších 1 roku
Heimlichův manévr u dětí do 1 roku
Pokud cyklus úderů do zad a tlaky na břicho nebo hrudník překážku neodstraní, přivolejte pomoc bez ohledu na to, zda jsou stále při vědomí. Pokračujte v cyklech, dokud nepřijde pomoc, a vždy se řiďte radami poskytnutými operátorem na lince záchranné služby. Pokud osoba nemůže stát, například pokud je upoutána na invalidní vozík, měly by být provedeny údery na záda a tlaky do břicha ze strany.
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).