Nastřelovací pistole se používají na mnoha pracovištích, nejčastěji ve stavebnictví, zejména v bytové výstavbě. Nejčastěji používané jsou pneumatické, ale existují i plynové (výbušné) nebo elektrické. Nastřelovací pistole může zvýšit produktivitu práce, ale zároveň představuje zvýšené riziko pracovního úrazu s vážným zraněním v důsledku nechtěného vybití hřebíku. Pracujete-li s nastřelovací pistolí poprvé, přečtěte si nejdříve rizika a základní preventivní opatření pro bezpečnou manipulaci.
Obsah článku:
Nastřelovací pistole se používají v dílnách při montáži, například při výrobě postelí nebo palet. Často se také používají při montáži dílen, dřevěných rámů atd. Používání nastřelovacích pistolí se za posledních několik let dramaticky zvýšilo, což zákonitě zvýšilo i počty pracovních úrazů.
Nastřelovací pistole používají píst, který je poháněn obrovskou silou a vysokou rychlostí udeří na hlavu hřebíku (nebo velké skoby). To způsobí upevnění hřebíku do dřeva jedním nastavitelným úderem. Hřebíky mají velikost od asi 15 mm do 100 mm a jsou umístěny v kompaktních pásech, podobně jako náboje u některých zbraní.
Ke zranění nastřelovací pistolí může dojít v důsledku neúmyslného vystřelení při přenášení, pohybu, odkládání nebo přemisťování. Ke zranění může také dojít při použití v omezeném prostoru nebo když rychle vystřelené hřebíky narazí na jiné hřebíky nebo dřevěné suky, které způsobí jejich odražení.
Riziko poranění nastřelovací pistolí je vyšší při použití kontaktní spouště (nárazová nebo víceranná střela) ve srovnání s použitím plně sekvenční spouště (jednoranná střela). K většině zranění dochází, když je nastřelovací pistole nastavena do režimu „nárazové palby“, což má za následek hluboké střelné rány uživatele, případně okolních pracovníků.
I když kontaktní nárazové spouště mohou nabídnout o něco rychlejší odezvu, existuje větší pravděpodobnost, že dojde ke zranění. Typ spoušťového mechanismu nastřelovací pistole a rozsah školení bezpečné práce jsou pro minimalizaci rizika pracovního úrazu naprosto zásadní. Typ spouštěče je pro celkovou produktivitu méně důležitý než to, kdo nástroj používá. Proto by se obavy o produktivitu měly zaměřit spíše na dovednosti uživatele než na spouštěcí mechanismus.
Všechny hřebíkovačky spoléhají na dva základní ovládací prvky: prstovou spoušť a kontaktní bezpečnostní hrot umístěný na přední části zbraně. Spouštěcí mechanismy se mohou lišit v závislosti na:
Je důležité pochopit, jak přesně nastřelovačka, kterou používáte, funguje, tedy na jakém typu spouštěcího mechanismu, protože ne všechny hřebíkovačky fungují stejně. Některé nastřelovací pistole mají dokonce selektivní spínač spouště, který uživateli umožňuje vybrat si mezi dvěma nebo více spouštěcími systémy.
Plně sekvenční spouštění je vždy nejbezpečnějším spouštěcím mechanismem pro danou úlohu. Snižuje riziko neúmyslného vybití hřebíku a vícenásobné střely, včetně zranění při nárazu do spolupracovníků. Pokud jako první stisknete spoušť a až poté ústí hlavně narazí na obrobek, pistole hřebík nevystřelí. Vystřelí pouze tehdy, když nejdříve přiložíte hlaveň k obrobku a poté stisknete spoušť.
Z hlediska bezpečnosti práce je třeba zvážit omezení používání nastřelovací pistole začínajícím učňům a nekompetentním osobám. Velkou roli hraje zejména kvalitní školení.
Kontaktní (dotyková či nárazová) spoušť u nastřelovací pistole umožňuje zatloukání hřebíků tak, že nejdříve stisknete spoušť, kterou neustále držíte, a jakmile se hlaveň či ústí dotkne obrobku (materiálu), dojde k výstřelu. Kde je to možné, volte místo nárazové pistole hřebíkovací pistoli se sekvenčním spouštěním, protože je to bezpečnější!
U některých velkoobjemových výrobních zakázek mohou být použity narážecí hřebíky, které pomáhají snížit riziko poranění pohybového aparátu (např. natažení a vymknutí).
Pracovníci si mohou osvojit nebezpečný zvyk nosit nastřelovací pistoli se stisknutou spouští. Narazí-li ústí hlavně na předmět, dojde k nechtěnému výstřelu. To může mít za následek vybití hřebíků do nohou, rukou a dalších částí těla.
Hřebíky se také mohou neúmyslně odrážet kolem pracovního prostoru s rizikem zasažení a zranění ostatních spolupracovníků. V takových případech by měly být použity nastřelovací pistole v režimu nárazové palby s pomocí speciálně upravených pracovních ploch a zařízení k přidržování obrobků. Tím se sníží potřeba, aby byly ruce a nohy obsluhy v blízkosti práce, když se provádí přibíjení.
Existuje několik způsobů, jak snížit riziko zranění nastřelovací pistolí, např.:
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).