Hygiena a mytí rukou je od příchodu pandemie COVID-19 stále více aktuálnější téma. Už možná víte, že patří mezi velmi významná preventivní opatření před šířením virů a bakterií. I když se vám mytí rukou může zdát banální a jednoduché, je velmi důležité, abyste tuto činnost prováděli správně. Některé postupy totiž mohou ve skutečnosti vést ke zvýšení rizika, než k jeho snížení. Připravili jsme pro vás proto seznam častých mýtů týkající se hygieny a mytí rukou. Zde jsou fakta!
Obsah článku:
Pravděpodobně jste v poslední době viděli hodně lidí, kteří nosí rukavice, třeba při přípravě jídla, při nakupování nebo dokonce ve veřejné dopravě. Pravda je však taková, že nošení rukavic může být ve skutečnosti méně bezpečné a méně hygienické než jejich nenošení.
Lidé si často myslí, že když mají zakryté ruce, jsou před bakteriemi a viry chráněni. To však není pravda, protože po nasazení rukavic se bakterie mohou na rukou rychle množit. Pokud dojde k propíchnutí rukavice nebo jejímu sejmutí, mohou se bakterie rozšířit z rukou na cokoliv, čeho se dotknete.
Pokud nemáte rukavice a pracujete třeba se syrovým masem, než se dotknete něčeho jiného, umyjete si ruce. Nechcete, aby došlo ke křížové kontaminaci všeho, čeho se dotknete. Stejné pravidlo platí pro rukavice. Průběžně byste je měly omýt nebo vyměnit za nové. Pokud to neuděláte, bakterie mohou na rukavicích přežít a přenést se na všechno ostatní, čeho se dotknete.
Mohlo by vás zajímat: Hygiena potravin. Požadavky a pravidla pro přepravu, rozvoz a skladování
A co víc, nošení rukavic může také vytvořit falešný pocit bezpečí. Studie ukázaly, že lidé si umývají ruce méně často, pokud mají rukavice. Stručně řečeno, i když nosíte rukavice, měli byste mít na paměti, že mytí rukou je stále nejosvědčenějším způsobem, jak omezit kontaminaci potravin, povrchů a jiných předmětů. Pokud nosíte rukavice, ujistěte se, že je často měníte, důkladně si myjte ruce mezi výměnami rukavic a pokud připravujete jídlo, používejte rukavice, které jsou potravinářské.
Riziko nošení rukavic: Alergie na latex v pracovním prostředí. Rizika, příznaky a prevenc
Samotná horká voda nezabíjí bakterie ani viry. K dosažení tohoto cíle musíte použít mýdlo. Neexistuje ani výzkum, který by dokázal, že vyšší teploty zlepšují kvalitu mytí rukou. Proto je mytí rukou v teplé vodě - tak teplé, jak je pro vás příjemné, mýdlem dostatečně účinné. Doporučená teplota vody pro mytí rukou je mezi 35 °C a 45 °C , s tím, že čím je teplota vody pohodlnější, tím déle a správně si budete mýt ruce.
I když jsou vysoušeče rukou na toaletách běžné a často se tvrdí, že jsou mnohem hygieničtější, ve skutečnosti mohou zvýšit množství bakterií na rukou. Vnitřní části vysoušečů jsou vlhké, což znamená, že jsou dokonalým prostředím, ve kterém mohou bakterie přežívat a růst. Vzduch, který proudí z vysoušečky, může obsahovat bakterie, které vám přistanou přímo na rukou.
Také ručníky mohou být živnou půdou pro bakterie. To znamená, že pokud si po umytí rukou osušíte ruce textilní ručníkem, můžete na něj bakterie zpět přenést. Nejbezpečnější způsob, jak si osušit ruce, je pomocí jednorázových papírových ručníků, které pomáhají zabránit tomu, aby se škodlivé bakterie a viry dostaly zpět na ruce.
Další mylnou představou je, že po umytí rukou si je nemusíte osušit. To je nepravdivé tvrzení, protože studie ukázaly, že bakterie mohou být snadněji přenášeny na mokré ruce než na suché. Proto byste si měli ruce vždy po mytí řádně osušit, a to ideálně jednorázovým papírovým ručníkem.
Mytí rukou teplou vodou a mýdlem je nejlepší způsob, jak z nich odstranit viry a bakterie. V ideálním případě byste měli vždy dávat přednost mytí rukou pomocí dezinfekčního mycího prostředku. Pokud však nemáte k dispozici dezinfekční mýdlo s vodou, protože jste zrovna venku nebo v supermarketu, měli byste použít alespoň gelový dezinfekční prostředek na bázi alkoholu, protože dokáže odstranit škodlivé bakterie. Aby byl dezinfekční prostředek účinný, měl by mít alespoň 60 % alkoholu.
Důvodem, proč byste neměli nahrazovat mytí rukou za pouhé dezinfikování gelem, mimo situaci, kdy nemáte jinou možnost, je to, že není tak úspěšný při použití na špinavých rukou. Bylo prokázáno, že z čistých umytých rukou odstraňují dezinfekční prostředky bakterie dobře, avšak ze špinavých a mastných je úroveň hygieny podstatně nižší. A co víc, alkohol v dezinfekčním prostředku může vysušit vaši pokožku. Z vysušené pokožky je totiž těžší odstranit bakterie, protože se mohou zachytit v prasklinách a otvorech na rukou. Nejlepší praxí je si umýt ruce nejdříve mýdlem a vodou, vysušit je jednorázovým papírovým ručníkem a až poté je dezinfikovat např. gelem na bázi alkoholu.
Existuje mnoho studií, jejichž cílem bylo zjistit, zda je antibakteriální mýdlo při ničení bakterií a virů účinnější než mýdlo běžné. Ukázalo se, že antibakteriální mýdla jsou ve skutečnosti jen o něco účinnější než běžná mýdla.
Když si myjete ruce, nejdůležitější věcí, kterou musíte udělat, je rozbít vrstvy tuku, které jsou na rukou. Tento tuk v sobě může obsahovat bakterie a viry. Odstraněním tuku z rukou lépe zničíte bakterie, které jsou uvnitř něj.
Toto tvrzení je mylné. Doba, po kterou si myjete ruce, je ve skutečnosti velmi důležitá. Obecně se doporučuje mýt si ruce po dobu minimálně 20 vteřin. Je to proto, že k účinnému ničení škodlivých bakterií nebo virů, které mohou být na vašich rukou, je dle studií a výzkumů zapotřebí minimálně tento čas.
Hygiena rukou je nezbytná pro odstraňování bakterií, virů a nečistot a zabraňuje jejich šíření na jiné osoby a předměty. Pamatujte si, že vše, na co sáhnete, může obsahovat bakterie, takže je velmi důležité mýt si ruce pravidelně, a ideálně také po vykonání určitých činností.
Při zvýšeném epidemiologickém riziku doporučujeme, abyste si myli ruce také:
Mohlo by vás zajímat: ONLINE ŠKOLENÍ - Hygiena na pracovišti v období nemoci COVID-19
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).