Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

LMS nebo LXP? Jaké jsou rozdíly a který vybrat pro firemní e-learning?

4. 1. 2020
Zpět

Pokud jste propagátoři nebo fanoušci e-learningu, určitě velmi dobře znáte pojem LMS. Ale slyšeli jste někdy o LXP? Víte co to znamená, jaké má funkce a k čemu slouží? V tomto článku vám představíme tuto relativně novou výukovou platformu a ukážeme vám rozdíly mezi LMS a LXP. Na základě těchto informací pak můžete zvážit, zda by pro vaši firmu byl v budoucnu přechod z LMS na LXP užitečný či nikoliv.

Obsah článku:

Co je Learning Management System (LMS)?

Díky své schopnosti vytvářet, spravovat, sledovat, publikovat a sdílet firemní online školení je systém pro řízení výuky neboli Learning Management System (LMS) již dlouho považován za vysoce efektivní nástroj pro vzdělávání. Lze ho použít nejen pro vytváření e-learningových kurzů, ale také pro komplexní správu jednotlivých školení, prostřednictvím kterých je možné sledovat pokrok v učení včetně hodnocení pomocí kontrolního testu.

Mezi nejčastější funkce LMS patří např. evidence a správa e-learningových školení, správa výukového plánu vč. notifikace (upozornění) na termín povinného absolvování kurzu, nastavování uživatelských práv pro obsluhu systému, vytváření osnov kurzů, tvorba vlastních e-learningových kurzů apod. LMS tak představuje ucelené digitální prostředí, ve kterém může jeho administrátor vytvářet, řídit a spravovat online školení.

Pro lepší představu o tom, co je LMS, si přečtěte článek Jak funguje BOZP-SYSTEM jako LMS pro správu a organizaci školení zaměstnanců.

Co je Learning Experience Platform (LXP)?

Learning Experience Platform (LXP) je výukový software určený pro koncové uživatele, který je navržen tak, aby vytvářel osobnější vzdělávací zážitky a pomáhal jeho uživatelům objevovat nové možnosti učení. Jedná se tak o kombinaci učebního obsahu, který je čerpán z různých zdrojů, jeho distribuce a sdílení je podporováno umělou inteligencí napříč různými digitálními technologiemi od desktopových až po mobilní výukové aplikace.

LXP je jakási cloudová platforma, která se zaměřuje na poskytování personalizovaných zkušeností studentů, tzn. takových zkušeností, které jdou nad rámec tradičního systému pro řízení vzdělávání (LMS) určené pro firemní vzdělávání a rozvoj. Na rozdíl od LMS funguje LXP obvykle jako kurátorská a agregační vrstva obsahu mezi interními digitálními vzdělávacími prostředky organizace, obrovským množstvím externího obsahu dostupného na internetu a obsahem generovaným uživateli. Výsledkem je pak personalizované a interaktivní centrum pro vzdělávání, které přesahuje učební osnovy poskytované interním vzděláváním a rozvojem.

Mezi další funkce charakterizující LXP je předdefinovaná integrace s jinými řešeními, prvky gamifikace, funkce spolupráce na administrátorské i uživatelské bázi využívající umělou inteligenci a sociální funkce. LXP se nevztahuje pouze na kategorii produktů, ale je to také kategorie systémů navržených tak, aby docházelo k učení se v průběhu práce.

Jaký je rozdíl mezi LMS a LXP?

V LMS řídí obsah administrátor systému. Může to být někdo z personálního oddělení, trenér nebo třeba vedoucí marketingového týmu. Tento jedinec nahraje kurzy do LMS a zpřístupní je studentům.

Administrátor LMS je zodpovědný za schvalování všech příspěvků generovaných uživateli, které by se objevily v systému. Pokud student položí otázku, musí ji administrátor schválit, než se objeví pro ostatní uživatele. V LMS má plná práva nad obsahem pouze administrátor.

„Obsah školení v LMS je uzamčený a tvoří ho pouze administrátor.“

V LXP se na tvorbě výukového obsahu podílí každý účastník e-learningového školení. To znamená, že do obsahu školení může přispět někdo z HR oddělení, ale stejně tak obchodní zástupce, člen vývojového týmu nebo dokonce recepční. Zkrátka úplně každý, kdo se účastní online kurzu. Je to proto, že LXP je tvořen jako agregátor obsahu. V zásadě je platforma záchytným bodem pro veškerý obsah, o kterém váš tým rozhodne, že je cenný.

„Obsah školení v LXP je otevřený a tvoří ho všichni jeho uživatelé.“

Protože do systému může obsah přidávat kdokoliv, obsahuje LXP obvykle jen interní školení, externí zdroje a spoustu informací generované uživateli. Díky tomu má LXP mnohem rozmanitější obsah a může podporovat větší interakci mezi studenty i učiteli nebo garanty odbornosti.

Například jeden student může zanechat komentář k tréninku, který mu připadal užitečný, nebo zveřejnit odkaz na webovou stránku, kde získal nové informace a poznatky k danému tématu. Když se přihlásí jiný student, uvidí komentář nebo odkaz na webový zdroj, což mu umožní se v daném tématu také angažovat - vyhledání a ověření informací. Jeden student dostal tip na informaci od druhého studenta, který má stejnou roli, takže je ověřena někým jiným, kdo dělá stejnou práci a má stejné potřeby.

Vzhledem k tomu, že převážná většina výuky probíhá přímou komunikací mezi jednotlivými studenty, není žádným překvapením, že sociální angažovanost pomáhá tomuto typu platformy získat trakci.

Představte si, že se můžete přihlásit do e-learningu, ve kterém najdete relevantní obsah pouhým stisknutím tlačítka bez nutnosti složitého vyhledávání. Představte si, že si můžete vybrat preferovanou formu obsahu, například články, blogy, videa, podcasty nebo mikro kurz. Představte si e-learning, díky kterému bude mít každý student maximální kontrolu nad celým obsahem. Kurátorství a uživatelské zkušenosti jsou jednou z klíčových schopností LXP, díky nimž je pravděpodobně vhodnější pro moderní učení než tradiční LMS.

Mezi další výhody LXP patří:

Tento holističtější a osobnější přístup k učení je proto ideální pro zapojení studentů nad rámec povinného školení o dodržování předpisů. A co víc, zaměření na kuraci také zredukuje čas zbytečným hledáním v nekonečném obsahu. A výsledek? Ušetříte více peněz a času stráveného nad učením.

Je pro vaši firmu vhodné použít LMS nebo LXP?

Klíčový rozdíl mezi LXP a LMS spočívá v tom, že:

Nezapomeňte také, že někdy potřebujete e-learningové školení podle jasného scénáře a předem stanovené osnovy, což lze očekávat spíše u LMS. Školení o dodržování předpisů tak rychle určitě nezmizí a stále zůstane důležitým faktorem pro profesní vzdělávání v mnoha oborech a odvětvích. Typickým příkladem je oblast bezpečnosti práce, požární ochrany a souvisejících témat.

Vzhledem k tomu, že výukové platformy nejsou univerzální, měli byste při výběru zvážit, jaký je cíl školení? Nezapomeňte například, že některá školení jsou povinná ze zákona. Většinou jsou to ta, která zahrnují obsah týkající se dodržování předpisů (BOZP, PO aj.). Taková témata vyžadují uzavřený obsah garantovaný certifikovaným odborníkem. V takovém případě je lepší zvolit LMS.

Potřebujete-li školit např. prodejní schopnosti a dovednosti obchodních zástupců, budete pravděpodobně potřebovat, aby měli všichni přístup ke všem výukovým informacím a mohli komentovat a přidávat své zkušenosti a poznatky z terénu. Ty se pak promítnou do dalšího sdíleného učení v celém týmu a mohou přispět ke zlepšení prodejní strategie. V takovém případě dává více smysl vzdělávat se pomocí LXP. V ideálním případě by však bylo lepší použít obě platformy nebo mít jejich mutaci.

LMS nebo LXP? Jaké jsou rozdíly a který vybrat pro firemní e-learning?
Naši nejvýznamnější klienti
NÚDZ Hilite Lindab Lom Praha Rituals Košík AEG Bvlgari Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference