Požár je to poslední, co by každý z nás chtěl zažít. Lze mu však předcházet, a to právě díky pravidelnému školení a neustálému opakování potenciálních rizik. Pokud se náhodou u požáru ocitnete, měli byste vědět alespoň základní pravidla, jak se zachovat nebo jak poskytnou související první pomoc. Nepodceňujte význam školení požární ochrany, může zachránit život vám nebo někomu z vašeho blízkého okolí.
Než se pustíme do jakéhokoliv obhajování a osvěty vzdělávání v oblasti požární ochrany, podíváme se společně na několik statistických dat HZS České republiky. Možná právě tyto statistiky vás přesvědčí, že je dobré se pravidelně školit v požární ochraně.
Například v roce 2015 se v České republice událo celkem 19 685 požárů. To je zhruba 54 požárů každý den. Ve stejném roce zaznamenala HZS 8 273 planých poplachů.
Při zásazích hasičů bylo bezprostředně zachráněno 18 416 osob, přičemž dalších 45 052 jich bylo před hrozícím nebezpečím evakuováno.
Kompletní statistiku si můžete přečíst v dokumentu Statistické ročenky Hasičského záchranného sboru ČR.
Při pohledu na výše uvedené statistiky je třeba si uvědomit, že pro maximální snížení rizika odpovědnosti a zajištění bezpečnosti nejen v zaměstnání, ale také v domácnostech, je třeba brát výcvik požárního nebezpečí velmi vážně a zodpovědně. Pokud se povede lidi přesvědčit, aby požární nebezpečí nepodceňovali a změnili svůj přístup k němu, může to nejen snížit náklady na krytí odpovědnosti, ale také vytvořit bezpečnější pracovní prostředí pro zaměstnance.
Lektoři, kteří se specializují na požární bezpečnost, dnes nabízí velmi účinné a efektivní hrané kurzy, které jsou interaktivní a simulují reálný požár včetně konkrétní havarijní události. Takový kurz si můžete mimochodem objednat i u nás. Kurzy tohoto typu jsou naprosto důvěryhodné a dávají účastníkům možnost se zkusit vypořádat s téměř reálnou situací požáru. Vyzkoušíte si na vlastní pěst sílu ohně, dozvíte se, jak se chovat v první moment nebo se naučíte pracovat s hasicím přístrojem.
Hrané kurzy jsou ale relativně drahé, a proto se s nimi ve firmách setkáte zřídka nebo jen velmi málo. Ideální je, když firma podobné školení uspořádá například jako součást firemního dne pro všechny své zaměstnance, protože pak vyjde takové školení podstatně levněji.
Velmi oblíbenou variantou je také kombinovat hraný kurz s e-learningovým školením. Online školení se dělají v mnohem častějších intervalech, zpravidla 1x ročně. Některá bývají také interaktivní a doplněná o ilustrační obrázky, aby si člověk dokázal danou situaci dobře představit. Online školení jsou velmi efektivní v tom, že zaměstnancům pravidelně opakují potenciální nebezpečí a základní povinnosti a pravidla, jak se mají v krizových situacích chovat. Podívejte se na ukázku našeho online školení požární ochrany.
„Nezapomeňte, že při vyšším stupni požárního nebezpečí je každý zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům školení požární ochrany, a to při nástupu do zaměstnání, následně pak 1x za 3 roky pro vedoucí a 1x za 2 roky pro řadové zaměstnance.“
Přečtěte si také článek Jak se dělá posouzení požárního nebezpečí a začlenění do kategorie podle míry nebezpečí.
Jako součást kurzu požární ochrany doporučujeme se zúčastnit také kurzu první pomoci. Pro maximální účinek doporučujeme projít hraným kurzem za přítomnosti lektora a opět zkombinovat s pravidelným školením zaměstnanců pomocí e-learningu. Podívejte se na naše online školení první pomoci.
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).