Přečtěte si a naučte se, jak zachránit lidský život defibrilací pomocí AED (defibrilátoru), když člověk dostane zástavu srdce. Tento průvodce popisuje defibrilaci dospělého i dítěte. Pojďme na to!
Obsah článku:
AED je zkratka pro automatizovaný externí defibrilátor. Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) přes hrudník do srdce. AED pomáhá obnovit normální rytmus srdce.
Během zástavy se srdce náhle zastaví, přičemž asi v 90 procentech případů přejde do smrtelného rytmu známého jako ventrikulární fibrilace, při které dojde k zástavě krevního oběhu. Jediným způsobem, jak vrátit fibrilaci komor do normálu, je defibrilace pomocí elektrického šoku do srdce právě pomocí AED.
Statistiky říkají, že:
Pokud jste laik a neumíte pracovat s defibrilátorem, nejlepší způsob, jak začít, je: „VOLAT, RESUSCITOVAT, DEFIBRILOVAT.“
*Plně automatický AED: je-li vyžadován výboj, nabije se a řekne vám, abyste se vzdálili od pacienta. Poté bude odpočítávat a automaticky aplikuje výboj, aniž byste museli stisknout tlačítko.
**Poloautomatický AED: pokud je vyžadován výboj, nabije se a jakmile je připraven k výboji, vyzve vás ke stisknutí tlačítka. Tlačítko obvykle bliká a lze jej snadno najít, ale dejte pozor, abyste omylem nestiskli tlačítko napájení!
Chcete-li použít AED u dítěte, musíte určit, zda vyžaduje samostatnou sadu dětských elektrod nebo zda má vestavěný atenuátor. Dětské elektrodové podložky většinou fungují stejně jako standardní elektrodové podložky pro dospělé: umožňují AED analyzovat pacientovo srdce a v případě potřeby pomáhá dodat život zachraňující výboj generovaný defibrilátorem do těla dítěte.
Když je pacientem dítě, primární rozdíl je v tom, že energetická hladina výboje je zeslabena (snížena) oproti standardnímu nastavení energie pro dospělé. Ve většině případů se energie sníží ze 150 joulů používaných u dospělých na 50 joulů u dětí.
V závislosti na značce a modelu AED může být útlum předem nastaven do samostatné sady dětských elektrod vytvořených pro výhradní použití dětskými pacienty, nebo může být zabudován do AED a aktivován pomocí tlačítka či klíče.
Stejně jako u procesu pro dospělé platí, že pokud AED nenalezne rytmus, při kterém je možný výboj, pokračujte v KPR, dokud nedorazí záchranáři.
***Obvykle je správným místem pro připojení elektrod na dítěti předozadní (nebo „přední a zadní“) umístění, což znamená, že jedna elektrodová podložka je umístěna do středu hrudníku dítěte a druhá ve středu zad. Pro jistotu najdete v uživatelské příručce vašeho AED konkrétní pokyny pro umístění elektrod. Pokud jej tam nenajdete, většina AED má obrázek vytištěný přímo na elektrodách, který značí, kde na těle postiženého by měly být umístěny.
Defibrilátory najdete také na některých veřejných místech, jako jsou letiště či nákupní centra.
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).