Jak spolu souvisí bezpečnost práce a školení zaměstnanců na úseku BOZP? Jaké povinnosti mají podnikatelé v otázkách školení BOZP a jakou roli hraje školení pro firmy a podnikatele? Nejen to se dozvíte v tomto článku.
Obsah článku:
Povinnosti v oblasti školení BOZP jsou u některých podnikatelských subjektů rozdílné. Podstatně složitější oproti osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) bez zaměstnanců to mají právnické osoby (firmy) se zaměstnanci.
Povinností každého zaměstnavatele je zajistit všem svým zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Školení se mimo právní témata musí vztahovat k vykonávané práci a k rizikům, s nimiž může zaměstnanec na pracovišti přijít do styku.
Zaměstnavatel musí školení nejen zajistit, ale také vyžadovat dodržování stanovených povinností zaměstnanců a kontrolovat jejich dodržování.
Školení BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům vždy:
Zaměstnavatel musí:
Tyto skutečnosti zákon nijak neupravuje, proto je to v gesci zaměstnavatele. Jsou-li rizika na pracovišti závažná, je povinností zaměstnavatele školení BOZP opakovat v pravidelných intervalech, které však nejsou právně stanoveny, proto o nich musí rozhodnout opět zaměstnavatel.
Související legislativa: § 103 odst. 2 a 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce.
U živnostníků (OSVČ) se povinnosti týkající se školení BOZP odvíjí od toho, zda mají zaměstnance či nikoliv.
I přesto, že živnostník bez zaměstnanců nemusí sám sobě zajistit školení bezpečnosti práce, důrazně to doporučujeme! Důvodů je hned několik:
Zodpovědné firmy většinou moc dobře chápou roli školení bezpečnosti práce a snaží se dělat maximum pro vzdělávání svých zaměstnanců. Níže si můžete přečíst důvody, proč tomu tak je.
Při vyšetřování bezpečnostního incidentu (havárie, pracovní úraz apod.) se vyšetřující (policie, hasiči, SÚIP, ale i pojišťovna) budou zajímat o úroveň bezpečnosti na pracovišti. Způsobí-li incident zaměstnanec, vyšetřovatel bude chtít důkaz o tom, že ho zaměstnavatel prokazatelně proškolil v otázkách bezpečnosti práce, rizik a souvisejících témat. Od toho se bude vyvíjet další vyšetřování.
Neprokáže-li zaměstnavatel, že řádně proškolil zaměstnance, který způsobil bezpečnostní incident, může se dostat do vážných komplikací. Zaměstnavatel totiž přebírá plnou odpovědnost za svého zaměstnance a pokud ho neseznámil s riziky na pracovišti, vystavuje se problémům ze strany úřadů, samotného zaměstnance, který po něm může požadovat odškodnění, ale také pojišťovny, která může mít problém s pojistným krytím události.
Nechápou-li zaměstnavatel a jeho zaměstnanci důležitost bezpečnosti práce, vystavují se obě strany vysokému riziku vzniku bezpečnostního incidentu a souvisejícím soudním tahanicím, zdravotním problémům apod. Dobře zpracované školení, potažmo celková strategie vzdělávání zaměstnanců v BOZP, pomáhá pochopit závažnost rizik a tím i důležitost této problematiky.
Dobrý zaměstnavatel, kterému záleží na svých zaměstnancích, se pozná mimochodem také podle toho, že mu záleží na úrovni bezpečnosti práce v jeho firmě. Dobře proškolený zaměstnanec si uvědomuje, co se může stát a bere otázky bezpečnosti práce vážně. Obě strany ví, že zdraví a život máme jen jeden. Díky pravidelným školením a dobře zpracované firemní strategii vzdělávání zaměstnanců posunete bezpečnost práce ve vaší firmě na vyšší úroveň.
Mohla by vás zajímat tato související témata:
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).